7 kroků k úspěšnému telefonickému nebo video pohovoru

Telefonický nebo online pohovor je v dnešní době běžnou součástí výběrového řízení, ať už z důvodu vzdálenosti, času nebo karantény. Tato forma má mnoho výhod, ale také nástrah, které můžou zmařit vaše šance na úspěch. Jak se pohovor připravit a zvýšit tak pravděpodobnost získání vysněného místa?

1. Funkční technika je základ

Technika je stále dokonalejší, ale také nás dokáže dokonale zradit v nejnevhodnější chvíli. Není nic horšího, než když vám uprostřed pohovoru vypne mobil nebo začne vypadávat signál a vy slyšíte jen každé třetí slovo.

Pokud vás čeká pohovor po telefonu, zkontrolujte, jestli je baterie dostatečně nabitá a jste na místě se signálem. Chystáte se na video pohovor? Můžete ho absolvovat přes mobil i na počítači, a to třeba přes Skype nebo Messenger.

Doporučujeme si video hovor předem otestovat a zkontrolovat tak nastavení mikrofonu a hlasitosti. Ruší vás zvuky od sousedů? Vyzkoušejte sluchátka. 

2. Zajistěte si dostatek času a klidu

Vyhraďte si pro pohovor potřebný čas a zařiďte předem vše tak, aby vás nic nevyrušilo. Získáte tím pocit jistoty, který se projeví na vašich odpovědích i tónu hlasu.

Tip: Domluvte se předem na délce pohovoru, ale počítejte i s tím, že se pohovor může protáhnout. Podle toho plánujte.

3. Oblekněte se pro dobrý první dojem

Šaty dělaj člověka, a to i při video pohovoru doma z kuchyně. Oblečení volte tak, jako by se pohovor konal v prostorách firmy. Připíšete si plusové body, protože dáte najevo, že je pro vás pohovor důležitý a o pracovní místo máte vážný zájem.

Tip: I v případě pohovoru po telefonu dejte oblečení stejnou váhu. Sako vám dodá na pocitu profesionality víc než domácí triko.

7. Nezapomeňte na úsměv a pozitivní naladění

Před video pohovorem věnujte pozornost i prostoru za vámi. Správné nasměrování kamery, příprava záběru a menší úklid se určitě vyplatí. Vaše pozadí by nemělo rušit druhou stranu.

Pokud chcete mít naprostou jistotu a neukazovat nic z vašeho soukromí, posaďte se tak, aby za vámi byla bílá stěna.

5. Připravte si odpovědi a otázky

Termín pohovoru se blíží a vy cítíte nervozitu? Předem si připravte odpovědi na pravděpodobné otázky. Zjistěte si informace o firmě a promyslete si, na co se budete ptát, až budete vyzváni. Vše si můžete sepsat na papír a mít ho po ruce. Je to další věc, která vám pomůže při soustředění a zvedne vám sebevědomí. Mějte u sebe také svůj životopis, do kterého můžete kdykoli nahlédnout.

Díky přípravě se vyhnete dlouhým pauzám a váhání. Budete mluvit jasně a k věci. Pohovor tak bude příjemně plynout, nezapomenete říct to podstatné a příležitost získat pracovní místo využijete na 100 %.

6. Držte se zásad etikety

Pozorně naslouchejte druhé straně a neskákejte do řeči. Snažte se odpovídat výstižně, ale stručně.

Při telefonickém nebo video pohovoru, kdy chybí bezprostřední kontakt, je pro srozumitelný průběh pohovoru dodržení této zásady obzvláště důležité.

7. Nezapomeňte na úsměv a pozitivní naladění6. Držte se zásad etikety

Že úsměv při telefonickém pohovoru není vidět? Ale určitě se příznivě projeví na tónu vašeho hlasu.

Snažte se setřást stres a dostat se do uvolněné a dobré nálady. Co vám pomůže? Před pohovorem si vzpomeňte na své studijní a pracovní úspěchy a příjemné zážitky. Na pohovoru to bude znát.

Správná příprava vás přiblíží k cíli.

Nádech, výdech a jde se na to!

Ať se váš pohovor vydaří!

Pomůže Vám osobní konzultace?

Domluvte si termín!

Ing. Mgr. Ivana Bauerová

projektová manažerka, kariérní poradenství

Bc. Michaela Vančurová

administrativa, konzultace a organizace